Švýcarsko

6. října 2008 v 8:21 | Isabel |  Vánoce ve světě
ŠVÝCARSKO

Oslavy Vánoc se ve Švýcarsku příliš neliší od ostatních zemí v západní Evropě. Jisté odlišnosti jsou patrné v jednotlivých jazykových regionech, kde jsou oslavy Vánoc ovlivňovány nejbližšími sousedy. Německem a Rakouskem pro německy hovořící část, Francií ve francouzsky hovořících kantonech a Itálií v kantonu Ticino a jižních údolích Grisons.

Švýcaři jsou proslulí předvánočním velkoúklidem, do kterého se bez odmlouvání musí zapojit celá rodina. Uklízí se schody, leští se parkety a nábytek, vyklepávají se podušky a luxují se koberce. Teprve když dům září čistotou, postaví se jesličky.Vánoční stromeček stojí v každém pokoji.

O Štědrém dnu postaví rodiče do dětského pokojíku figurínu monsieura Chalanda, panáka plného dárků. Když děti loutku objeví, prosí ji o dárky, tahají ji, než se roztrhne. V jejím velkém břichu jsou totiž ukryty dárky a různé dobroty, jako datle, fíky, rozinky a čokoláda.Většina rodin se sejde a tráví Štědrý večer společně.

Roli Santa Clause zde plně přebírá Ježíšek ("Christkind" nebo "Le petit Jésus") - zářící okřídlená bytost oděná do bílé barvy, s kouzelnou hůlkou a zářící korunou. Nejpopulárnější koledou je Tichá noc ("Silent Night, Holy Night").
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama